Yeni Faciaya Davetiye! Madenin Atık Havuzundaki Sızıntı Kamerada!

Giresun Doğankent Çatalağaç köyünde maden ‘kurşun, çinko ve bakır” maden işletmeciliği yapan Alagöz Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin atık havuzundan sızıntı olduğu iddia edildi. Köylülerden Soner Aydın, maden alanından çektiği görüntülerde, kimyasalı atığın doğaya aktığını öne sürdü.

Aydın, atık havuzunun 230 bin metreküplük olduğuna dikkati çekerek, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne durumu şikayet ettiklerini ifade etti. Soner Aydın alandan çektiği görüntülerle ilgili olarak şunları söyledi:

“Bazılarına cevap gelmedi. En son gelen cevapta burada hiçbir kirliliğin olmadığı her şeyin güzel olduğuna yönelik rapor tutmuşlar. Kendilerine sormaya gittiğimizde maalesef muhatap bulamadık. Özel idareci müdür yardımcısına yönlendirdiler. Kendisi bu konuyla ilgileneceğini, yeniden dilekçe vermem gerektiğini söyledi. Önceki vermiş olduğum dilekçeme üç ay sonra cevap vermişlerdi. Özgün bey, “sen dilekçeni ver önümüzdeki hafta ben de geleceğim tespitini hep beraber yaparız” diye söz verdi. Fakat üstünden 20 gün geçmesine rağmen hiçbir işlem yapılmadı. Buna şaşırmadım. Kendisi aynı zamanda, köyündeki ÇED toplantısını yönetti. O toplantı da yönetmeliğe ve usule aykırışekilde gerçekleşmişti. Maden şirketini korur vaziyette bu kirliliği görmezden gelmesi beni şaşırtmadı. Bu maden şirketi burada parasını kazanıp gidecek fakat bizler onların bırakmış olduğu tahribatla yüz yüze kalacağız. Bizim gelecek nesillerimizi ve bütün canlı yaşamımızı bu arkadaşlar maalesef tehdit

BAKANLIK: “HERHANGİ BİR SIZMA YOK”

Aydın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) “‘3 yıldır derelerin firma tarafından kirliliğe maruz bırakıldığına” dair maden şirketini şikayet etti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı konuya ilişkin verdiği cevapta, “‘yerinde yapılan denetim anında herhangi sızma ve sızma belirtisine'” rastlanılmadığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x