Türkiye ile Küba arasında ekonomik-ticari işbirliği anlaşması

Türkiye ve Küba arasında “2024-2026 Yıllarına Yönelik Ekonomik-Ticari İşbirliği Programı ve Yol Haritası” imzalandı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Küba Başbakan Yardımcısı Sayın Ricardo Cabrisas Ruiz’in ülkemizi ziyareti vesilesiyle iki ülke arasında “2024-2026 Yıllarına Yönelik Ekonomik-Ticari İşbirliği Programı ve Yol Haritası” konuk Başbakan Yardımcısı ve Ticaret Bakanı Sayın Ömer Bolat tarafından imzalanmıştır” denildi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Küba Başbakan Yardımcısı Sayın Ricardo Cabrisas Ruiz ile Ticaret Bakanlığımızda bir araya geldik. İki ülke arasında daha önce belirlenen ve Küba Başbakanı’nın Haziran ayındaki ziyaretinde ivme kazanan “2024-2026 Yıllarına Yönelik Ekonomik-Ticari İşbirliği Programı ve Yol Haritası”nın son detayları üzerinde anlaşmaya vardık.

Ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri daha da güçlendirme noktasında iki yıl içinde atılacak adımların kapsamlı bir şekilde ortaya konulduğu bu yol haritasının, ilişkilerimizi önemli ölçüde geliştirecek bir adım olduğuna inanıyoruz.

Aynı zamanda, ticaret hacmimizin geçen yıl yaklaşık yüzde 60 artarak 81 milyon dolara ulaşmasının ardından, iş insanlarımızın Küba pazarına olan ilgisinin arttığını açıkça görüyoruz. Yol haritasında belirlenen 41 maddelik eylem planı ile ticaret, yatırımlar, yasal altyapı, sanayi, teknik işbirliği, finans, ulaştırma, enerji, tarım, sağlık ve ilaç, kültür, turizm ve eğitim alanlarında ilişkilerimizi daha da ileri taşımayı hedefliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x