Sahi kim bu ‘Bombacı Mülayim’, mesela yani?

DUVAR – Senaryosunu Erdoğan Tünaş’ın yazdığı 1979 yapımı Korkusuz Korkak filminde, Kemal Sunal’ın yıllarca hafızalardan silinmeyecek oyunculuğu ile hayat verdiği baş karakterdi; “Bombacı Mülayim”. Filmdeki “Mesela yani” repliği ile hafızalara kazınan “Bombacı Mülayim” ismi, yıllar sonra bir kez daha kamuoyunun karşısına çıktı. Ancak bu kez filmin başrol oyuncusu bir polis memuruydu.

EMNİYET MENSUPLARININ VE MUHABİRLERİN TAKİBE ALDIĞI BİR İSİM OLDU

Mart 2022 tarihinden bu yana sosyal medya platformlarında ‘BombacıMülayim01’ isimli bir kullanıcı ortaya çıktı. Söz konusu hesaptan, alışılan emniyet ve Türk polisi güzellemelerinin aksine teşkilat içerisindeki sıkıntılar, son 20 yılda sayıları yüzlerce olan polis intiharları, mobbing haberleri ve polislerin uğradığı haksızlıklar paylaşılmaya başlandı. Paylaşılan veriler, haberler kamuoyunun da dikkatini çekmiş olacak ki, hesap kısa sürede on binlerce kişi tarafından takip edilmeye başlandı.

“Bombacı Mülayim” özellikle emniyet mensuplarının ve polis-adliye haberciliği yapan muhabirlerin yakından takip ettiği bir isim oldu. Kendisine gelen mesajları ve şikayetleri aktaran Bombacı Mülayim’in paylaşımları dikkat çekiyor ve bilgilerin doğruluğu birçok muhabir tarafından çeşitli kaynaklardan teyit edilmeye çalışılıyordu.

‘AL HACI BEKİR LOKUMU…’

Korkusuz Korkak filminin son sahnesinde Bombacı Mülayim elindeki saatli bombayı Gaddar Kerim ve Ayı Abbas’ın üzerine atarken söyler o sözü; “Al Hacı Bekir lokumu…”

“Polis hakları savunucusu” olarak tanınan ve teşkilatın tüm birimlerini birçok kesimin cesaret edemediği şekilde eleştiren bu Bombacı Mülayim de geçen hafta deyim yerindeyse elindeki ‘Hacı Bekir lokumunu’ Bitlis Emniyet Müdürlüğü’ne salladı. Kendisine Bitlis’teki iki polis memurundan gelen mesajı aktaran Bombacı Mülayim’in sosyal medya paylaşımında, Bitlis İl Emniyet Müdürü ve polis memuru olan eşine ilişkin “araç tahsisi” ve benzeri iddialar yer alıyordu. Süreç de bundan sonra başladı…

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi iddialara ilişkin şöyle diyordu; “Bahse konu ‘BombacıMülayim01’ isimli kullanıcı tarafından; ‘Bitlis İl Emniyet Müdürünün terörle mücadele kapsamında yürüttüğü faaliyetleri, emniyet hizmetlerine tahsis edilen sivil aracı ve polis memuru olan eşinin görev yerini bildirerek hedef haline getiren paylaşımlarda bulunduğu’ tespit edilmiştir.”

TMK 6’NCI MADDE: TERÖRLE MÜCADELE EDEN PERSONELİ HEDEF GÖSTERMEK

Ortalıkta dolaşan bilgi kirliliğinde CHP’li Murat Bakan’ın aktardıklarına göre, pazar günü Bitlis İl Emniyet Müdürlüğü, Bitlis’ten esas numarası almış, Terörle Mücadele’den (TEM) bir komiser ve polis arkadaşları Bombacı Mülayim’i almak üzere Trabzon’a yola çıkmıştı. Trabzon’da evi TEM Şube polislerince basılan Bombacı Mülayim’in de adı böylelikle ortaya çıkmış, deşifre olmuştu; Trabzon Koruma Şube’den polis V.K…

Evinde yapılan aramalarda birçok dijitale el konulduğu belirtilirken, polis V.K. ile birlikte Bitlis’te iki polis memuru da gözaltına alınmıştı. Suç konusu ise Terörle Mücadele Kanunu’nun 6’ncı maddesi (terörle mücadele eden personeli hedef göstermek) ve Türk Ceza Kanunu’nun 136’ncı maddesi (kişisel verileri hukuka aykırı olarak başkasına vermek, yaymak ve ele geçirmek) olarak tanımlanmıştı. Üç günlük gözaltı süresi sonrası Trabzon Emniyet Müdürlüğü Koruma Şubesi’nde görevli V.K. tutuklandı. V.K.’ye asılsız bilgi aktardıkları tespit edilen S.B. ve O.Z. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. V.K. ayrıca meslekten de çıkarıldı.

POLİS SENDİKASI HAZIRLIĞI İDDİASI

Yine V.K.’nin FETÖ/PDY ile ilişkisi olup olmadığı da araştırılıyordu. Haliyle milliyetçi-muhafazakâr paylaşımları olan bir polisin “sol terör” veya PKK/KCK ile ilişkisi araştırılacak hali yoktu. Gündeme gelen bir başka iddia ise V.K.’nin bir polis sendikası kurma hazırlığında olduğuydu. Sosyal medya platformları üzerinden paylaşılan, kim tarafından yazıldığı belli olmayan “Bombacı Mülayim kimdir?” başlıklı kimi açıklamalarda, “Meslektaşımız yakın bir süreç içerisinde polis sendikasıyla ilgili yasal süreçleri başlatacağından dolayı Bitlis olayı bahane edilerek polisin yıllardır mücadelesini verdiği sendika sürecinin baltalanması ve Türk polisinin halkına tarafsız ve bağımsız bir biçimde hizmet vermesinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır” deniliyordu. “Bombacı Mülayim” isimli hesaptan da sendika hazırlığı yönünde sık sık paylaşım yapılmıştı.

Bombacı Mülayim’in etkin olduğu sosyal medya platformlarında da yaşanan duruma yönelik tepki bir anda çığ gibi büyüdü.

MESELA YANİ…

Gelgelelim Bitlis Emniyet Müdürlüğü’ne ilişkin iddialara… Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu süreçte tek açıklaması “Bombacı Mülayim” olarak anılan polis V.K.’nin “suçları”, hakkında yapılan işlemler ve yürütülen tahkikat üzerine oldu. Söz konusu iddiaların araştırılıp araştırılmadığı, müfettiş görevlendirilip görevlendirilmediğine dair de herhangi bir açıklama yapılmadı. İki satır bir şey yazılıp medya kuruluşlarına dağıtılsaydı kötü mü olurdu? Sosyal medya kullanıcılarının, siyasilerin ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin paylaşımlarına açıklamalarına bakılırsa, bu konuda EGM’nin neden açıklama yapmadığı halen merak konusu.

Mesela yani…

Dikkat çeken diğer konu ise “sessizlik” oldu. Gözaltı süreci boyunca Bombacı Mülayim V.K.’nin avukatlarınca herhangi bir açıklama yapılmadı. Tutuklanması ardından V.K.’nin avukatlarının tek açıklaması “Zorunlu açıklama” başlığı ile V.K.’ye yönelik suç isnadı ve hukuki sürecin takibi üzerine oldu. Dosyaya ilişkin detayların paylaşılmaması da dikkatlerden kaçmadı. Zaten paylaşılsa da yazacak gazeteci olur muydu şüpheli. Yine de bir açıklama yapılması taşları biraz daha yerine oturturdu.

Mesela yani…

“Benden bu kadar, katilimin gözlerinden öperim. Hadi eyvallah…” (Korkusuz Korkak/1979)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x